Czy opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne na dachu domu jednorodzinnego?
- Szczegóły
Panele fotowoltaiczne pozwalają wykorzystać potencjał energetyczny ze słońca. Czy jednak w przypadku każdego domu jednorodzinnego można spodziewać się zauważalnych korzyści finansowych?
Jakie czynniki wpływają na opłacalność paneli fotowoltaicznych?
Zanim przejdziemy do tematu naszego wpisu, skupimy się na czynnikach, które trzeba wziąć pod uwagę, planując montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu jednorodzinnego. Podstawą jest ogólny koszt całej inwestycji, którego poziom jest dość wysoki dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Z zasady każdy inwestor dąży do tego, aby każda wydana złotówka możliwie jak najwcześniej się zwróciła. Aby jednak tak się stało, konieczne jest uwzględnienie kolejnych istotnych czynników. Jednym z nich jest przede wszystkim sam dach, na którym zamontowana zostanie instalacja, a dokładniej rodzaj dachówki, kąt nachylenia, położenie względem kierunków świata, ilość padającego cienia. Nie mniej istotny jest poziom zużycia energii w domu — im więcej się jej wykorzystuje w ciągu dnia, tym fotowoltaika bardziej się opłaca.
Opłacalność instalacji w dużej mierze zależy też od sprawności i mocy paneli. Ważny jest też wybór sprawdzonego instalatora, który w sposób prawidłowy położy instalacje. Ze względu na fakt, że w tym przypadku mamy do czynienia z pracami wykonywanymi na wysokości, konieczne może być skorzystanie z usług podnośnikami koszowymi.
Panele na dachu domu jednorodzinnego nie zawsze opłacalne
Chociaż na temat zalet fotowoltaiki sporo się obecnie mówi, to jednak nie zawsze jest to opłacalna inwestycja. Opłacalność budowy systemu fotowoltaicznego w dużej mierze zależy od tego, jak wysokie są rachunki za prąd w danym gospodarstwie domowym. Jeśli płacisz za prąd nie więcej niż 100-150 zł miesięcznie, panele słoneczne zapewne nie przyczynią się do satysfakcjonujących oszczędności, a cała inwestycja nie będzie zbyt uzasadniona.
Problem może pojawić się również wtedy, gdy konstrukcja dachu jest nazbyt nietypowa, np. o finezyjnych kształtach, które uniemożliwiają zainstalowanie paneli od strony południowej. Jeżeli jedynym miejscem, gdzie możesz zastosować instalację, jest północna strona dachu, zapewne jej wydajność będzie mocno ograniczona. Wydajność paneli będzie ograniczona również wtedy, gdy dach jest zacieniony, np. z powodu znajdujących się w pobliżu drzew, słupów czy pobliskich budynków.